Osvrt na prošlu 2022. godinu.

OSVRT NA PROŠLU 2022. GODINU
U prošloj godini kršteno je 111 djece. Čak 25 više nego godinu ranije. Vjenčano je 43 para, a preselilo se u vječnost 72 naših župljana od kojih je 44 primilo sakramente prije smrti, a njih čak 28 nije bilo okrijepljeno sakramentima! Ne bojmo se pozvati svećenika našim starim i bolesnima jer svećenikov pohod ne označava nužno kraj nečijeg života, već može biti isključivo na dobrobit onoga koji prima Krista po tim svetim činima!
Svetoj pričesti pristupilo je 114 prvopričesnika, a krizmano je 130 krizmanika.
S nama su i ove godine u pastoralnoj brizi i radu bili vlč. Karlo Šimek, a od nedavno i nama dobro poznati i dragi don Josip Dučkić, umirovljeni svećenik Zadarske nadbiskupije, ali i mnogi drugi svećenici koji radosno dolaze u našu župu i među vas vjernike.
Pastoralne aktivnosti – zborovi, molitvene zajednice, karitativne skupine, održavanje prostora crkve i okoliša, kateheze i kateheti, časne sestre kao i mnogi drugi svojim su doprinosom našu zajednicu obogatili te sve nas učinili više Božjima. Želja nam je svima kada bi se sve više vas, a osobito mlađih članova, redovito aktiviralo i ugrađivalo u život Župe jer svi smo svjesni da će na njima (mladima) svijet ostati pa tako i funkcioniranje i življenje ove zajednice.

 1. veljače prošle godine naši bračni parovi jubilarci obnovili su svoje zavjete. U ovim vremenima u kojima su obitelji u raznim krizama posebno nam je na srcu molitvena nakana za njih. Pozivamo sve obitelji u uključivanje u pastoralni život Župe. Koncem ožujka održano je već tradicionalno Biblijsko bdijenje. Samom organizacijom i provedbom 24-satnog bdijenja kroz pet dana pokazali smo da nam je stalo do Božje Riječi te se ugradili u veliki lanac molitelja i čitatelja Svetog Pisma. Nisu to jedini dani u godini kada treba čitati Božju Riječ. Čitajmo je svakodnevno!
 2. svibnja proslavili smo Nedjelju Dobrog Pastira, a posebno nam je draga bila toga dana prisutnost varaždinskog biskupa u miru mons. Josipa Mrzljaka koji je s našom župom povezan od njezinih početaka.
  Prošla godina bila je usmjerena prema povijesnom događaju za našu Župu. Mate Cikoja po rukama zagrebačkog nadbiskupa zaređen je za 28. svibnja 2022. za prezbitera Zagrebačke nadbiskupije. Već dan poslije, 29. svibnja slavio je svoju mladu misu pod geslom Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta. S nama su i dalje kao dio župne zajednice naši bogoslovi – njih trojica: Filip, Petar i Kristijan. Oni su koncem
  studenog u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu primili i službe – akolitata i lektorata kao već pomalo krunu svoje formacije koja je sada biva usmjerena prema ređenju. I njih sve manje možemo vidjeti među nama s obzirom na njihove službe i obveze, no i dalje ih svakodnevno pratimo svojim molitvama. U lipnju smo zajednički hodočastili na Trsat, a u rujnu u Ludbreg te Mariju Bistricu te u listopadu u Svetu Zemlju. Drago nam je da nakon pandemijskih godina ponovno možemo ostvarivati i planirati brojna hodočašća.
  Uključimo se u njih kad za to bude prilika!
  U mjesecu rujnu započele su sve redovite aktivnosti, a početak listopada obilježen je osim župnog klečanja i krunom tj. zaključivanjem Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije objavom završnog Dokumenta. Pomalo smo kao vjernici i zaboravili na to, no neizmjeran je doprinos ove Sinode za našu Nadbiskupiju te dokaz da je Crkva živa te ide u korak s vremenom za sve one koji misle da tome nije tako. U prosincu smo organizirali susret zajednice obitelji kroz program Kursiljo te se nadamo što većem odazivu na ovakve i slične susrete.
  I ove godine naš župni Caritas pomogao je brojne župljane, a svjesni smo toga da su potrebe ljudi sve veće. Stoga od srca vam hvala i za vašu redovitu pomoć radu župnog karitasa.
  Uz vašu pomoć završena je i obnova naših orgulja koje redovito svojim zvukom uveličavaju liturgijska slavlja. Brojni su pothvati i investicije koje možda nisu uvijek oku vidljive, no bez vaše pomoći zasigurno ne bi bile uspješno provedive.
  Hvala još jednom na pomoći u ovoj godini svima župnim suradnicima, katehetama, časnim sestrama, zborovima, ministrantima, mladima i starima – svima koji su redovito uključeni u naše pastoralne aktivnosti.
  Naša župa potrebna je ljudi – suradnika – zato odazovite se i uključite se aktivno u život Župe!
  Dragi župljani, u svoje osobno ima želim reći HVALA za svaki dar uma i srca koje ste ugradili tijekom ove godine u ovu župnu zajednicu! Neka vas Dobri pastir čuva, vodi i blagoslovi na životnom putu!
  Ostanite hrabri i u ovim teškim vremenima koja su nas zadesila – ne gubite nadu, a utjehu i ohrabrenje pronađimo u riječima našeg blaženog Alojzija Stepinca – „U Tebe se Gospodine uzdam!“ te u Isusovim
  riječima „Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta.“.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *